Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bildiğiniz gibi canlılar için susuz bir yaşam imkânsız. “Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları” yazımızda da detaylı olarak anlattığımız gibi su, vücut sistemlerinin ve organlarının sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmeleri için oldukça önemli. Peki, tükettiğiniz suyun temizliğinden ne kadar eminsiniz? İçeriğinden emin olmadığınız suların içerisinde virüs, bakteri ya da çeşitli kimyasallar bulunabilir. Suyu, içerdiği zararlı maddelerden arındırmanın pratik yolu ise su arıtma cihazlarıdır! Bu cihazlar, suyu farklı yöntemler ve filtrelerle zararlı maddelerden arındırarak temizler. Dilerseniz “Yakından Tanıyın: Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımızı okuyup suyu zararlı maddelerden arındırma konusunda önemli görev üstlenen filtreleri daha yakından tanıyabilirsiniz.
Filtreler: Kaç Farklı Filtre Var?
Seramik filtre, ters ozmos, aktif karbon, evlerde kullanılan su arıtma cihazlarında bulunan filtre tiplerinden bazılarıdır. Filtrelerin özellikleri, su arıtma cihazının verimliliğini doğrudan etkiler. Örneğin gözenek genişlikleri virüs ve bakterilerden büyük olan filtreler, zararlı maddeleri süzmekte başarısız kalabilir. Membran filtrelerin gözenekleri ise küçük boyutlu zararlı maddeleri bile geçirmeyecek kadar küçük olduğundan, bunları arıtmakta en başarılı olan filtre tiplerinden biri olarak bilinir. Ancak bu noktada, düşük basınçlı membran filtrelerin suda çözünmüş organik maddeleri süzme konusunda etkisiz kalabileceğini belirtmekte fayda var. Yüksek basınçlı membran filtre (ters ozmos) ise bu konuda daha başarılıdır1. Aktif karbon filtreler ise zararlı organik maddeler de dâhil olmak üzere mikropları arıtabilir, ancak suda bulunan ve sağlığınız için zararlı olan maddeler bu filtrelerde birikebilir ve sızma nedeniyle içme suyunuza karışabilir2. Birden çok filtre kullanılan arıtma cihazları, suyu arıtmak konusunda daha başarılı olabilirler3. Suyun türü, bulanıklığı, içindeki bakteri ve virüsler gibi etmenler, cihazın verimini etkiler. Örneğin ters ozmos filtreler özellikle sert sularda oldukça etkili olur. Ters ozmos filtrelerle beraber genellikle aktif karbon filtreler de kullanılır ve bu filtreler, arıtılmamış suda bulunma ihtimali olan klor gibi maddeleri süzebilir, kötü koku ve tat veren maddeleri emebilir4.
Su Arıtma Cihazında Nelere Dikkat Etmelisiniz?
● Su arıtma cihazı alırken bütçenizi göz önünde bulundurmanız oldukça normaldir. Su arıtma cihazı fiyatları, ürünün özelliklerine göre değişiklik gösterir. Musluğun ucuna takılan küçük filtreler fiyat olarak uygun olsa da verimlilikleri oldukça düşüktür. Bunlar sadece yumuşak sudaki çamur ile kum gibi büyük ve suda çözünmemiş maddeleri süzebilir5. Ters ozmos filtreler ise fiyatları daha yüksek olsa da suda bulunan katı maddeleri tamamen ayrıştırabilmesi nedeniyle oldukça verimlidir6. ● Mutfaktaki alanınız da su arıtma cihazı alırken sizi yönlendirecek unsurlardan biridir. Cihazların suya ve prize yakın olması gerekir. Bu nedenle su arıtma cihazının yerinin ve çeşidinin buna göre belirlenmesi sağlıklı olacaktır. Tezgah altı veya sebil tipi cihazlardan size uygun olanı seçebilirsiniz. Size en uygun su arıtma cihazı tipini bulmak ise “İhtiyacınıza Yönelik Seçim Yapmak İçin Önemli: Su Arıtma Cihazı Çeşitleri” yazımızdan yardım alabilirsiniz. ● Diğer bir önemli konu ise teknik servis ve müşteri hizmetleridir. Alacağınız cihaz için kolaylıkla teknik destek alma imkânı ya da ürünle ilgili tüm sorularınızı 7/24 sorabileceğiniz güvenilir bir marka seçimi, cihazınızın verimli ve uzun ömürlü olmasını sağlamanın yanında size konforlu bir kullanım sağlar. Üstelik filtre değişim zamanlarında bu destek işinizi kolaylaştırır.

Kararınızı Verirken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar
Kendinize en uygun cihazı seçmeniz, temiz su ihtiyacınızı pratik bir şekilde karşılayabilmenizi sağlar. Okudukça kafanız karışıyorsa genel olarak şu kuralı benimseyebilirsiniz: Çoklu filtreler maddeyi ayrıştırma konusunda daha başarılı olabilirler7. Performans ve sonuç olarak bakıldığında ters ozmos teknolojisi, suyla taşınan pek çok yabancı maddeyi temizleyebilecek donanımda olduğu için “En iyi su arıtma cihazı hangisi?” sorusunun yanıtı olabilir. Bu teknoloji, en güvenli su arıtma sistemlerinden biri olarak kabul edilir8. En geniş su düzenleme aralığı olan yöntem de yine ters ozmos teknolojisidir9. Ters ozmos teknolojisinde kullanılan gözenekler çok küçük olduğu için sudaki zararlı maddeler çok yüksek oranda ayrıştırılabilir. Arçelik’in ters ozmos teknolojili su arıtma cihazları ile beklentilerinize uygun cihazlar sunar. Kullandığı ters ozmos teknolojisi, sebil ve tezgah altı alternatifleri, her an yardımınıza hazır teknik ekibi ile bu cihazlar suyunuzu zararlı maddelerden arındırır, size temiz ve arındırılmış su sunar. Üstelik Arçelik, filtre değişim zamanınızı size bildirir ve ücretsiz filtre değişimini de gerçekleştirir.