İçme Suyu Kalitesi

İçme Suyu Kalitesi

Yeterli miktarda su tüketmek vücut sağlığını korumak için çok önemlidir. Çünkü su vücudun en önemli bileşimidir. Vücut sistemlerinin çalışması suyla mümkündür. Bu nedenle her gün yeterli miktarda tüketmek gerekir.

Vücuda ihtiyaç duyduğu miktarı sağlamanın yanı sıra suyun kalitesine de özen göstermek önemlidir. Suyu yetersiz miktarda tüketmek birçok sağlık problemine neden olabilir. Aynı şekilde kalitesiz su tüketmek de hastalıklara neden olur. İçme suyunun hem miktarı hem kalitesi sağlık için önemlidir.

Kaliteli Suyun Özellikleri Nelerdir?

İçme suyunun kaliteli olarak nitelendirilebilmesi için bazı özellikleri taşıması gerekir. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri ideal olan sular, kaliteli su olarak nitelendirilebilir. Kaliteli suyun taşıması gereken özellikler şunlardır:

  • Berrak, renksiz ve kokusuz olmalı,
  • Toz ve toprak gibi yabancı maddelerden ve kalıntılardan arındırılmış olmalı,
  • pH dengesi ve sertlik seviyesi orantılı olmalı,
  • İçeriğinde bulunan kimyasallar, inorganik ve organik içerikler canlı sağlığını tehdit etmeyen değerlerde olmalı,
  • Canlı ve zararlı mikroorganizmalar bakımından hijyenik olmalıdır.

Kaç Çeşit Su Bulunur?

İnsanların günlük yaşamda kullandığı su genel olarak 3 başlıkta değerlendirilebilir. Bunlar;

  • Doğal kaynak suyu: Yeraltında doğal olarak oluşan ve kendiliğinden yeryüzüne çıkan veya teknik işlemlerle çıkarılan yeraltı suyudur. Doğal kaynak suyu işlenmeden şişelenir.
  • Şehir şebeke suyu: Genel amaçlar için kullanılan ve orijinal hali veya arıtılmış halde kaynağından ya da dağıtım ağından sağlanan sudur.
  • Doğal mineralli su: Yeryüzüne bir veya birden fazla kaynaktan çıkan, kimyasal işleme maruz bırakılmayan ve mineral içeriği hiçbir şekilde değişmeyen yeraltı suyudur. Doğal mineralli suyun maden suyu olarak nitelendirilebilmesi için mineral miktarının 250 mg/l üzerinde olması gerekir.

Doğal kaynak suyu ve mineralli su, kaliteli sular sınıfındadır. Şehir şebeke suyunu ise günümüzde kaliteli sular sınıfında değerlendirmek pek mümkün değildir. Şebeke suyunun kaliteli su sınıfında yer alabilmesi için suyun, su arıtma cihazında arıtılması gerekir. Bu suların yanı sıra Kalsiyum, Magnezyum ve Potasyum gibi mineraller bakımından zengin olan bazik (alkali) sular da tüketilir. Bazik suların pH değeri 7,5 ila 8,5 aralığındadır. Alkali suyu, büyük marketlerde bulabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Mesaj Gönder
Ücretsiz Teklif Al
Water Grup Su Arıtma Sistemleri
Size nasıl yardımcı olabilirim?